امسال چقدر ایرانی به ترکیه سفر کردند؟

این روزها از هر کسی که اوحال کار و اوضاع مالی اش را جویا شوید. احتمالا خواهد گفت با بخور نمیر سر میکنیم و… سوال اینجاست پس کجایند آن دو میلیون نفری که امسال به ترکیه سفر کرده اند؟

طبق آمار معتبر امسال 2 میلیون و 188 هزار گردشگر ایرانی از ترکیه دیدن کرده اند. کسانی را هم که به کشور هایی چون مالزی، تایلند، دبی و… رفته اند را به حساب نمی آوریم. حال سوال این است؛ آیا ایرانی ها واقعا خوش گذرانند. که تحت هر شرایطی به سفر میروند؟ یا آنکه پولدارتر از آن چیزی هستند که وانمود میکنند؟

بهترین زمان خرید تور ترکیه تعطیلات تابستان و عید است تا کارمندان و دانش آموزان فارغ از هر چیزی بتوانند به سفر برون مرزی بروند. اما زمستان هم فراموش نکنید. چرا که علاوه بر خلوتی قیمت ها هم پایین ترند!

وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه اعلام کرد شمار گردشگران ایرانی ورودی به این کشور در 10 ماه نخست سال جاری میلادی از مرز 2 میلیون نفر عبور کرده و به رقم 2 میلیون و 188 هزار نفر رسیده است؛ این درحالی است که سال گذشته میلادی یک میلیون و 700 هزار گردشگر ایرانی به ترکیه سفر کرده بودند.

طبیعت ترکیه

طبیعت ترکیه

این رشد درحالی است که سال گذشته گردشگری ترکیه به واسطه حوادث تروریستی و برخی کشمکش های داخلی با افت محسوس مواجه شد و تعداد ورود گردشگران آن تاحدود 25 میلیون نفر افت کرد.

سال گذشته میلادی همچنین درآمد گردشگری این کشور به عنوان یکی از مهم ترین منابع درآمد ارزی، نزدیک به 30 درصد افت کرد. براساس آمار موسسه آمار دولتی ترکیه در بخش صنعت گردشگری، در سال گذشته میلادی درآمد گردشگری ترکیه با 29/7 درصد کاهش نسبت به سال 2015 میلادی، به 22 میلیارد و 107 میلیون دلار کاهش یافت.

ترکیه امسال با اعمال برخی سیاست های تسهیل کننده و با بهبود روابط با روسیه و نیز پذیرش گردشگران برخی کشورها از جمله اوکراین و گرجستان تنها با کارت ملی آن کشورها، گامی مهم را برای رونق صنعت گردشگری خود برداشت.