بازار بزرگ استانبول و آینده مبهمی که انتظار آن را می کشد!

با نزدیک شدن به شب عید کریسمس، بازار خرید در سراسر دنیا داغ تر و داغ تر می شود. در این ایام، ایرانیان بسیاری با تور استانبول آذر 96 به این شهر تاریخی زیبا در ترکیه سفر می کنند تا از تخفیفات فوق العاده ی اجناس ترک بهره ببرند. قطعا اولین هدف هم در این سفر کریسمسی گرند بازار استانبول است.

بازار بزرگ استانبول که با نام گرند بازار شناخته می شود، یکی از بزرگترین و قدیمی ترین بازارهای سرپوشیده ی دنیا است که با 61 گذر سرپوشیده، بیش از 3000 مغازه را در خود گنجانده است.

30Istanbul Grand Bazar

1Istanbul Grand Bazar

تور استانبول پاییز 96 و حال و هوای کریسمسی گرند بازار

این بازار سنتی یکی از اصلی ترین جاذبه های توریستی شهر استانبول است که بازدید از آن در اولویت گردشگران استانبول قرار دارد. گفته می شود در سال بیش از 90 میلیون گردشگر از سراسر ترکیه و دنیا از این بازار بازدید می کنند.
شما نیز در سفر با تور استانبول آذر 96 ، گشت در این بازار که حال و هوای کریسمسی دارد را از دست ندهید. یادتان باشد شب عید با بالاترین تخفیفها روبه رو خواهید شد که در طول سال خبری از آنها نیست. بازار بزرگ استانبول نیز با حراجیها و تخفیفات چشم گیر دارای فضایی کاملا کریسمسی است که سفر شما را بسیار لذت بخش خواهد کرد.

28Istanbul Grand Bazar

2Istanbul Grand Bazar

ارزش تاریخی گرند بازار استانبول

در این میان گرند بازار استانبول، دارای ارزش تاریخی است و تلاشهای بسیاری برای حفظ و نگهداری آن صورت می گیرد. اما مدتی است برخی مسئولین امر بدون توجه به ارزش تاریخی بازار، با هدف توسعه ی گردشگری منطقه، قصد تخریب بخشی از بازار را برای ساخت هتل دارند.

قدمت بازار بزرگ استانبول به قرنها پیش یعنی به سالهای 1455 باز می گردد. ساخت این بازار سنتی در آن سالها به دستور سلطان مهمت دوم آغاز شد و در آن زمان به قطب اصلی اقتصادی استانبول بدل شد.

در ابتدا در این بازار تنها منسوجات مورد معامله قرار می گرفت که بعدها با اضافه شدن قسمتهای دیگر به بازار کالاهای دیگر نیز برای داد و ستد در این بازار قرار گرفتند. امروزه در این بازار کالاهای متعددی از جمله لباس، جواهرات، مبلمان، فرش، سرامیک، کفش، کتاب، ادویه جات و غیره به فروش می رسد.

معماری بازار نیز خود بسیار ارزشمند است و ویژگی اصلی آن ساختار آجری و چوبی با طاقهای کمانی و دیوارهای گچ اندود است که به اثر اصالت تاریخی خاصی بخشیده است. همین ویژگیهای ساختاری باعث می شود گردشگران از قدم زدن در بازار بسیار لذت ببرند.

آینده ی مبهم این بازار تاریخی

اما سالها قبل تصمیم بر آن شد بخشی از بازار و مغازه های آن تخریب و جای آنها را به هتل بدهند. این اقدام با اعتراضات شدید مردمی و فعالان میراث فرهنگی قرار گرفت و پروژه متوقف شد. مسئولین با این اقدام خودخواهانه کاری می کنند تا گردشگری تیشه به ریشه ی خودش بزند چرا که گردشگران برای دیدن هتلهای لوکس، مراکز خرید و خانه های پر زرق و برق به گرند بازار نمی آید و بدین صورت چیزی برای لذت بردن باقی نخواهد ماند.

در نهایت باید گفت با تصمیم بر ساخت هتل در این اثر ارشمند تاریخی، آرامشی که سالها در این بازار قدیمی حاکم بود به هم خورد که خوشبختانه با اعتراض مردمی متوقف شد. فعلا گردشگران با خیال راحت می توانند در کوچه پس کوچه های این بازار تاریخی قدم بزنند و از تماشای معماری خاص آن لذت ببرند تا زمانی که بار دیگر دست سودجویان به این بازار دراز شود.

26Istanbul Grand Bazar

3Istanbul Grand Bazar

27Istanbul Grand Bazar

4Istanbul Grand Bazar

31Istanbul Grand Bazar

5Istanbul Grand Bazar