چند نکته عجیب درباره قطب شمال

قطب های زمین را یخ و برف پوشانده اند. و دمای آنها خیلی پایین است. ناشناخته های زیادی در مورد قطب های شما لو جنوب وجود دارد. هر چند هردو قطب سردند اما تفاوت بسیاری هم با هم دارند.

قطب شمال را سرزمین بابا نوئل میدانند و اسکیموها راصاحبان این سرزمین میشناسند. در ادامه به چند مورد از دانستنی های جالب در مورد قطب شمال اشاره میکنیم.

قطب شمال، سرزمینی پوشیده از یخ های شناور است که در آن، شش ماه از سال روز است و شش ماه از سال، شب است. برای اولین بار در سال ۱۹۰۸، رابرت پیری، یک کاوشگر آمریکایی ادعا کرد که با سورتمه اش به این سرزمین رسیده است. اما شخص دیگری به نام ریچارد برد، ادعا کرد که با هواپیمای خودش از آنجا گذشته است. به هرحال هر کدام که این قاره رو کشف کرده باشند، در اصل مسئله فرقی وارد نمی شود.

قطب شمال

قطب شمال

دو قطب شمال وجود دارد

بر خلاف قطب جنوب که سر تا سر قاره دارای زمین است، سرتاسر قطب شمال در واقع زمینی وجود ندارد و چندین تکه یخ شناور وجود دارد که تعداد آن ها در فصل سرد افزایش میابد و در فصل تابستان، به نصف می رسد. قطب شمال سرزمینی مغناطیسی است که روزانه پدیده های جالب مغناطیسی را به وجود می آورد.

مشاجره قدرت ها بر سر انحصار قطب شمال

در حال حاضر ۳۰ درصد از ذخایر نفت خام جهان در قطب شمال واقع شده است. تحقیقات نشان می دهند که در حال حاضر این مقدار ذخایر در مقایسه با سایر مناطق بسیار زیاد تر است. کشورهایی از جمله روسیه، کانادا، نروژ، دانمارک ادعا می کنند که قطب شمال متعلق به آنان است. در حال حاضر هر کشوری اجازه دارد تا حدود ۲۰۰ مایل از خط ساحلی خود، مطالعه ذخایر احتمال نفت را داشته باشد.

سرزمین شمالگان

سرزمین شمالگان

قطب شمال هم فصل دارد

درست مانند هر جای دیگری بر روی کره ی زمین، قطب شمال هم دارای فصل است که البته بستگی به دما و زمان در سال هم دارد. گرم ترین ماه در قطب شمال ماه جولای است و البته به این معنی است که انجماد ۳۲ درجه سانتیگراد است. مقدار نور آفتاب هم بستگی به زمان در سال دارد. کشور نروژ و آلاسکا و دیگر کشورهای غربی قطب شمال، هر شش ماه از سال را روز و شش ماه دیگر را در شب سپری میکنند.

قطب شمال سردترین نقطه ی کره ی زمین نیست

قطب شمال با منفی ۳۲ درجه سانتیگراد درجه ی دما، سردترین نقطه یکره ی زمین نیست. قطب جنوب بسیار سردتر از قطب شمال است. قطب جنوب ۹۰۰۰ فوت بالاتر از سطح دریاست و برودت هوای بیشتری رو نسبت به قطب شمال دارد. به عبارتی بلندترین قاره ی کره ی زمین، قطب جنوب است.

این قاره، قابل سکونت است

با این که شرایط سختی بر این قاره برای زندگی کردن حاکم است. اما با این حال قبایل بومی از کانادا و آلاسکا در آن زندگی می کنند. برای دیدن خرس های قطبی وحشی،گوزن شمالی، نهنگ بلوگا و پنگوئن ها، بهترین چشم انداز متعلق به خروجی بیرونی دایره قطب شمال است.

شفق قطبی

شفق قطبی

بابا نوئل تنها نیست!

بابانوئل تنها شخصیت افسانه ای ساکن قطب شمال نیست و علاوه بر آن، ناروال، یک نهنگ کوچک که بر اساس افسانه ها در آب های سرد قطب شمال هم در آنجا زندگی می کند. این نهنگ عنوان تک شاخ دریا را دارد و ۶ پا دارد. در قرن ۱۶، اعتقاد بر این بود که این نهنگ ها خاصیت جادویی و درمانی دارند و تقاضا برای شکار آنان بسیار بالا بود.

خونه ی بابانوئل دقیقا در قطب شمال واقع نیست اما، درآن نزدیکی است

خونه ی بابا نوئل در قطب شمال نیست بلکه بر اساس افسانه ها، واقع در لاپلند فنلاند است. مردم هر ساله برای بازدید از روستای محل زندگی بابانوئل به این منطقه سفر می کنند و نامه های خود را به آنجا پست می کنند. شما در لاپلند، می توانید به پارک سانتا، غارهای که افسانه های کریسمس در آن اتفاق افتاده است را ببینید.