کشف تابوت سفالی در همدان

در حفاری های اخیر همدان یک شیء تاریخی کشف شده است، که به تابوت شباهت دارد.

همدان یکی از شهر های مهم و تاریخی ایران است که قدمت زیادی دارد. همواره این شهر باستانی مورد کاوش محققان قرار گرفته و هر بار اسرار تازه ای از پیشینیان افشا میشود.

در میان جویندگان گنج هم افسانه ای از گنج بزرگ همدان منقول است. اما کسی محل دقیقش را نمیداند. گفته میشود گنجی به بزرگی بار 23 هزار حیوان بارکش در جایی در همدان مدفون است که مربوط به سلسله ساسانیان میشود.

تابوت سنگی همدان

تابوت سنگی همدان

اما در کاوشی که اخیرا صورت گرفته گویا تابوتی کشف شده اما هنوز هویتش مشخص نیست. احمد ترابی معاون میراث فرهنگی استان همدان روز چهارشنبه 24 آبان گفت:

 

«این شیء تاریخی که از جنس سفال و به تابوت شباهت دارد. روز گذشته در حفاری میدان امام خمینی (ره) شهر همدان کشف شد. و اکنون بررسی علمی و کاوش باستان شناسی بر روی آن در حال انجام است. قدمت آن هنوز مشخص نشده است و پس از اعلام نظر کارشناسان، گزارش های تکمیلی تهیه و اطلاع رسانی می شود.»

 

ترابی اضافه کرد: «نکته حائز اهمیت این است که این شیء به صورت اتفاقی کشف نشده بلکه بر اساس گمانه زنی های علمی به دست آمده است و پیش بینی می شود در این منظقه باز هم شاهد کشف اشیای تاریخی دیگر باشیم.»

نمونه ای از قبر های همدان

نمونه ای از قبر های همدان

او به کشف یک تابوت سنگی در مهرماه امسال در محدوده گنبد علویان در کوچه جراحان شهر همدان نیز اشاره کرد و افزود:

 

«در حین خاک برداری برای اصلاح شبکه های آب در عمق 3.20 متری از سطح معبر، یک تابوت سنگی به طول حدود 2 متر و عرض 80 سانتی متر و به ارتفاع 50 سانتی متر کشف شد که نتایج کاوش و بررسی از محتویات این تابوت نشان از وجود 2 اسکلت دارد که در مطالعات اولیه بر روی اسکلت های به دست آمده مشخص شد یکی از اسکلت ها مربوط به مرد و دیگری مربوط به یک زن است.

قدمت آن به دوره اشکانیان باز می گردد و این نتایج نشان از آن دارد که در دوران تاریخی و به خصوص در دوران اشکانیان (بیش از 2000 سال پیش از میلاد) ایرانیان دارای فرهنگ تدفین خانوادگی بوده و ارزش و احترام زیادی برای زنان قائل بودند.»