کلیسای ننه مریم ارومیه اولین کلیسای مشرق زمین

ارومیه در شمال غربی کشور به رنگین کمان اقوام و ادیان شهرت دارد. در این استان می توانید با ارزش ترین کلیساهای تاریخی را پیدا کنید که خود بیانگر تنوع مذهب در این خطه از کشورمان است. یکی از مهم ترین جاذبه های توریستی ارومیه کلیسای ننه مریم است که دارای قدمت هزاران ساله است.

کلیسای ننه مریم ارومیه

کلیسای ننه مریم ارومیه

کلیسای ننه مریم که به شرق آشور نیز شهرت دارد در خیابان خیام ارومیه واقع شده است. قدمت ساخت این کلیسا به سال 32 میلادی باز می گردد و طبق روایتی اولین کلیسای مشرق زمین و دومین کلیسای قدیمی جهان پس از کلیسای بیت لحم است.
روایتهای مختلفی درباره ی این کلیسا نقل می شود که طبق یکی از روایات این بنا قبلاً آتشکده و یکی از معابد معروف زرتشتیان بوده است. هنگام تولد مسیح، موبدان زرتشتی ساکن این معبد، ستاره‌ای درخشان را در حال حرکت به سوی شرق می‌بینند. آنها این ستاره را نشانه‌ای از تولد منجی وعده داده شده می‌یابند و به طرف اورشلیم حرکت می کنند. این موبدان زرتشتی پس از بازگشت به ارومیه، آتشکده را به یک کلیسا تبدیل کرده و در آنجا دین مسیح را بشارت می‌دهند.

کلیسای ننه مریم ارومیه

کلیسای ننه مریم ارومیه

این کلیسا اولین بار در سال ۶۴۲ میلادی توسط یک شاهزاده‌ ی چینی مورد بازسازی قرار گرفت. علاوه بر این کلیسای ننه مریم در طول تاریخ بارها بازسازی شده که هر بار بخشی به آن افزوده شده است. گفته می شود نمای فعلی آن به متعلق به دوره ی ساسانیان است.
از جمله قسمتهایی که به دوره ی ساسانی نسبت داده می شود گنبدها، طاقها و پایه‌های آن است که بر اساس نظر کارشناسان باستان شناسی متعلق به دوره ساسانی است و معماری داخلی آن تلفیقی از معماری ساسانی و پارتی است.
ساختمان کلیسا مربعی شکل بوده و در عین سادگی از استحکام بسیار زیادی برخوردار است. پایه های قطور و مستحکم بنا از سنگ و ساروج ساخته شده اند. در فضای داخلی کلیسا یک محراب، چند اتاق، چند هشتی و سالن اصلی به چشم می خورد که امروزه بر روی کف آن فرش پهن کرده اند. در این کلیسا برخلاف کلیساهای دیگر که نیمکت وجود دارد، کف آن مفروش شده است و نمازگزاران بر روی کف زمین به عبادت می پردازند. در این کلیسا فقط یک نیمکت کوچک برای سالمندان در انتهای سالن قرار دارد.
همچنین در تزئینات دیواره های این کلیسا هرگز از عکس و شمایل قدیسان خبری نیست و این ویژگی آنرا از سایر کلیساها متمایز می کند. محراب کلیسا اتاقکی گنبدی شکل و تودرتو است که فقط کشیشها حق ورود به آن را دارند و روی پله و طاقچه ی کوچک جلوی محراب، تصویر مسیح در حالتهای مختلف و به شیوه های متفاوت به چشم می خورد. نقاشیها و کوبلن دوزی مسیح، تابلوی منبت کاری حواریون، مسیح در آغوش مریم مقدس و شمعهایی که چهره همراه با تبسم مسیح بر آن نقش بسته است، در این قسمت دیده می شود.

کلیسای ننه مریم ارومیه

کلیسای ننه مریم ارومیه

این اثر تاریخی که روزانه بیش از 100 نفر بازدید کننده دارد، یکی از آثار بی نظیر تاریخی آشوریان ارومیه بوده که در 22 آبان 1392 به شماره 1649 در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است. به گفته ی کارشناسان میراث فرهنگی کلیسای ننه مریم ظرفیت گردشگری جهانی دارد و مسیحیان از سراسر دنیا می توانند برای بازدید از آن و همچنین عبادت در قدیمی ترین کلیسای دنیا راهی ارومیه بشوند.

کلیسای ننه مریم ارومیه

کلیسای ننه مریم ارومیه