سرانجام پس از پنجاه سال نوبت مرمت کاخ چهلستون رسید!

ناصر طاهری، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان با اشاره به شروع مرمت کاخ چهلستون و ایوان ستون دار آن بالاخره بعد از پنجاه سال، توضیح داد: مرمت این دو اثر تاریخی شروع شده و امیدواریم با تلاش همگان تا پایان سال به اتمام برسد.
به گزارش بار و بندیل به نقل از اداره‌کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع‌دستی اصفهان ناصر طاهری‌ افزود : در حال حاضر در شهر اصفهان بناهایی مثل مسجد امام (ره)، عالی قاپو و چهل ستون بیش از سایر بناها نیازمند مرمت هستند و باغ تاریخی فین کاشان نیز در اولویت‌ مرمت است.
وی از تامین اعتبار برای بازسازی و مرمت گنبد مسجد خبر داده و از دو سال دیگر زمان لازم برای به پایان رساندن این پروژه خبر داد.
همین طور این مقام مسئول درباره ی بازسازی و مرمت کاخ‌های چهل ستون و عالی قاپو گفت: مرمت کاخ چهلستون و ایوان ستون دار آن پس از 50 سال انجام شد و تا پایان سال به اتمام می‌رسد. امروز جزئیات این بنای تاریخی در حال مرمت است و مرمت‌گران در حال مرمت تزئینات سازه چوبی و همچنین دو پوش سازه چوبی در هر دو عمارت چهلستون و عالی‌قاپو هستند.همچنین تلاش شده در مرمت آثار چوبی سیستم‌های اعلام و اطفا حریق به کار گرفته شود.

مرمت کاخ چهلستون

مرمت کاخ چهلستون

به علاوه وی در پاسخ به پرسشی درباره ی آخرین وضعیت راه آبه صفوی زیر مسجد امام (ره) تاکید کرد: لایروبی این آبراهه به پایان رسیده و متوجه شده‌ایم که این راه آبه به دو سوی غرب و شمال اصفهان کشیده می‌شود، اما به دلیل اینکه در برخی نقاط ارتفاع این آبراه به 30 سانتی متر می‌رسد امکان حرکت و کاوش وجود ندارد.

مرمت کاخ چهلستون

مرمت کاخ چهلستون

هچنین ناصر طاهری با اشاره به کاخ هشت بهشت اضافه کرد: طی سه قرارداد مرمت این کاخ انجام خواهد گرفت و تکمیل سازه‌های چوبی طبقه دوم و استحکام بخشی بخش مرکزی و پشت بام را در دستور کار قرار داده‌ایم.آبراهه پیرامون کاخ نیز احیا شده و اصلاحات حوض روبروی کاخ نیز بر اساس سوابق تاریخی در حال انجام است.

مرمت کاخ چهلستون

مرمت کاخ چهلستون

مرمت کاخ چهلستون

مرمت کاخ چهلستون