از جمجمه نئاندرتال متعلق به هفتاد هزار قبل چه میدانید؟

در موزه پارینه سنگی زاگرس از ابزارآلات دوران پارینه سنگی که متعلق به انسانهای نخستین است نگهداری میشود. انسان های ابتدایی برای راحت تر کردن زندگی اقدام به ساخت سلاح و ابزار کردند و شاید سرنوشت بشر از آن دوران بود که تغییر کرد.

اگر اهل موزه گردی باشید احتمالا به موزه پارینه سنگی کرمانشاه که نخستین موزه پارینه سنگی در منطقه خاورمیانه محسوب می شود، سری زده باشید.

در این موزه منحصر به فرد، مجموعه هایی جالب توجه از دوره های مختلف می بینید و حتی در مواردی اشیائی ایرانی با قدمت یک میلیون سال نیز دیده می شود که کم تر جای دیگری می توانید مشابهش را بیابید.

در این بین چیزی که بیشتر از همه جلب توجه میکند جمجه ای متعلق به یک نئاندرتال است که قدمتش را 70 هزار سال تعیین کرده اند!

جمجمه نئاندرتال

جمجمه نئاندرتال

این جمجمه و استخوان های دیگر نئاندرتال ها در دومین اتاق موزه پارینه سنگی کرمانشاه نگهداری میشود. این اسکلت اگرچه متعلق به ایران نیست اما جزو اشیاء با ارزش موزه پارینه سنگی زاگرس محسوب میشود.

لازم به ذکر است که این جمجمه در سال 1909 در منطقه لارفاسی فرانسه کشف شد و اکنون در موزه ایران نگهداری میشود.

در مورد این جمجمه اطلاعات زیر در دسترس هستند:

دوره تاریخی: دوره پارینه سنگی

تاریخ ساخت: حدود ۷۰ هزار سال قبل

محل کشف: لا فراسی، فرانسه

محل نگهداری: موزه پارینه سنگی زاگرس، کرمانشاه

نئاندرتال ها چه بودند؟

طرحی از نئاندرتال ها

طرحی از نئاندرتال ها

شاید برخی از افراد کم سن و سال ندانند نئاندرتال ها چه نوع موجودی بودند بنابراین در ادامه توضیحی که ویکی پدیا در مورد این گونه انسان نخستین داده است، می آوریم.

انسان نئاندِرتال گونه ای از سردهٔ انسان بود که در اروپا و قسمت هایی از غرب آسیا، آسیای مرکزی و شمال چین (آلتای) سکونت داشتند. اولین نشانه ها از نئاندرتال های اولیه به حدود ۱۳۰٫۰۰۰ تا ۲۳۰٫۰۰۰ سال پیش در اروپا برمی گردد.

۱۳۰ هزار سال پیش، مشخصه های کامل نئاندرتال ها ظاهر شدند و در ۵۰ هزار سال قبل نئاندرتال ها دیگر در آسیا دیده نشدند، با این وجود نسل آنها در اروپا در حدود چهل هزار سال پیش منقرض شد. با توجه به اینکه انسان امروزی در پنج هزار سال پیش از انقراض آنها وارد اروپا شد، احتمالاً این دو گروه انسانی با هم تماسهایی داشته اند.