کشف تزئینات عصرصفوی در تالار اشرف‌ اصفهان

در بازسازی های اخیر تالار اشرف اصفهان کارشناسان میراث فرهنگی موفق به کشف تزییناتی شدند که تا کنون از وجود آنها بی اطلاع بودند.

به گفته کارشناسان این تزینات که به تازگی از آنها پرده برداشته شده متعلق به دوران صفویه هستند. که در نوع خود بی نظیرند.

تالار اشرف‌ اصفهان

تالار اشرف‌ اصفهان

تالار اشرف که در زمان صفویه ساخته شده است. به عنوان بخشی از مجموعه عظیم دولتخانه صفوی استفاده میشده. این بنا بعنوان بنای باقی مانده از شکوه دولتخانه صفوی در جنب موزه هنرهای تزئینی ایران (عمارت رکیب خانه) واقع شده است.

بنا بر تحقیقات انجام شده پیشینه ساخت تالار اشرف به زمان حکومت شاه عباس دوم باز میگردد. و در حکومت های بعدی گسترش یافته و تکمیل تر شده است.

مرمتگران در جریان مرمت اتاق های جانبی این تالار، لایه های پنهانی از تزئینات منحصر به فرد دوران صفوی را کشف کردند. این تزئینات منحصر بفرد دوره صفویه صبح روز (24 خرداد) در جریان عملیات مرمت تالار اشرف کشف شد.

پس از دوره صفویه، برخی از تاقچه های اتاق ها با خشت بصورت تیغه چینی پوشانده شده بود که در عملیات مرمت و پس از برداشته شدن این تیغه ها، تزئیناتی بدیع و منحصر به فردی نمایان شد.

تزیینات تالار اشرف‌ اصفهان

تزیینات تالار اشرف‌ اصفهان

این تزئینات بصورت گچبُری رنگ شده است و در نوع خود بی نظیر بشمار می رود.

تزئینات زیبا و منحصر به فرد این بنای تاریخی متشکل از مُقرنس های زیبا و گچبری های نفیس باعث شده است تا برخی محققان، آن را ‘اشرف تالارها’ بنامند.

تالار اشرف اکنون بعنوان محل دیدارهای رسمی استاندار اصفهان با مقام های خارجی مورد استفاده قرار می گیرد و در اختیار اداره کل تشریفات استانداری است.