دیدنی ترین خانه ی خاورمیانه- خانه ی شیخ بهایی اصفهان

اصفهان شهری ست تاریخی که در سراسر نقاط آن آثار ارزشمند و بناهای دیدنی پراکنده شده اند. وقتی به اصفهان سفر می کنید، حتما پیش از هر چیزی لیستی از جاذبه های گردشگری این شهر را در ذهن آماده دارید که بازدید از آن ها برایتان در اولویت قرار خواهد داشت.
اگر در سفر به شهر اصفهان میل به صرفه جویی در هزینه های سفر داشته باشید، یک پیشنهاد فوق العاده برای رزرو هتل خواهیم داشت. با مراجعه به  http://www.armansafar.com/hotels/%D9%87%D8%AA%D9%84%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B5%D9%81%D9%87%D8%A7%D9%86 می توانید هتل مورد علاقه ی خود را با درصد تخفیفی ویژه رزرو کرده و ابتدا به ساکن کاهش چشمگیری در هزینه های سفر خود ایجاد کنید.
اما به سراغ دیدنی های شهر اصفهان می رویم. این بار پیکان گردشگری را به سمت بافت تاریخی اصفهان می گیریم و به محله ی شهشهان می رویم. جایی که به جرات می توان گفت زیباترین خانه ی تاریخی قاره ی آسیا و خاورمیانه واقع شده است.

خانه ی شیخ بهایی در اصفهان

خانه ی شیخ بهایی در اصفهان

خانه ی تاریخی شیخ بهایی در محله ی شهشهان، پشت مسجد عتیق واقع شده است. البته خانه ی شیخ بهایی تنها بنای معروف و دیدنی این منطقه به شمار نمی رود، اما می توان آن را در این منطقه شاخص ترین بنای ارزشمند قلمداد نمود.

خانه ی شیخ بهایی در اصفهان

خانه ی شیخ بهایی در اصفهان

خانه ی شیخ بهایی در سال 1357 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسمی رسید و البته در سال 1378 نیز از سوی سازمان میراث فرهنگی عنوان زیباترین خانه ی تاریخی آسیا و اقیانوسیه را به خود اختصاص داد.
در طی سال های گذشته خانه ی شیخ بهایی چندین بار مورد مرمت و بازسازی کارشناسان حرفه ای قرار گرفته تا از آسیب های جدی بر بنای آن جلوگیری شود.

خانه ی شیخ بهایی در اصفهان

خانه ی شیخ بهایی در اصفهان

خانه ی شیخ بهایی نیز مانند دیگر عمارت های اسلامی دارای دو بخش اندرونی و بیرونی در ساخت خود می باشد. حیاط به شکل مستطیل بوده و ایوان ها با پنجره های رنگارنگ تزئین شده اند. انواع آیینه کاری و گچ کاری را می توان در دیوارها و بعضا سقف های خانه مشاهده کرد.

خانه ی شیخ بهایی در اصفهان

خانه ی شیخ بهایی در اصفهان

خانه ی شیخ بهایی در اصفهان

خانه ی شیخ بهایی در اصفهان

شیخ بهایی

بهاءالدین محمد بن حسین عاملی معروف به شیخ بهایی، مرجع تقلید و دانشمند نامدار عصر صفوی است که در دانش های فلسفه، منطق، هیئت و نجوم ، ریاضیات و معماری تبحر داشت. شیخ بهایی کسی بود که در دوران شکوفایی هنر و معماری اسلامی یعنی درست در زمان حکومت صفویه، بناها را با سبک و صنعت معماری می ساخت که سال ها از دوران خود فراتر بود.
از بناها و عمارت های ساخته شده توسط مهندسی شیخ بهایی می توان به منارجنبان اصفهان، مهندسی تقسیم آب زاینده رود، طرح ریزی کاریز نجف آباد، حمام شیخ بهایی، چینی خانه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی، مسجد امام اصفهان، معماری حرم مطهر امام رضا (ع) و… اشاره کرد.