هرکول در بیستون

مجسمه هرکول در شهر بیستون

مجسمه هرکول در شهر بیستون

اکثر ما نام هرکول ، قهرمان افسانه ای یونان، را شنیده ایم. اگر علاقمند به دیدن این قهرمان هستید، کافی است سفری به استان کرمانشاه ، شهر بیستون داشته باشید. تندیس هرکول بیستون ، تندیس بسیار بزرگی است که بر روی سنگ کوه به صورت برجسته تراشیده شده است.
باستان شناسان قدمت این تندیس را به ۱۵۳ سال قبل از میلاد مسیح و در واقع، اواخر دوران حکومت سلوکیان در محدوده آسیای غربی تخمین زده اند. سلوکیان سلسله ای یونانی تبار است که با مرگ اسکندر مقدونی  سر کار آمد. در دوران فرمانروایی این حکومت، شهرهای ایلام، کرمانشاه و لرستان تحت سلطه آنها بود و به همین دلیل است که آثارشان را در کرمانشاه می بینیم.
طبق اخبار گردشگری استان کرمانشاه، تندیس سنگی هرکول یکی از پرطرفدارترین آثار باستانی شهر بیستون بحساب می آید و هر ساله گردشگران زیادی به بازدید از آن می پردازند. تندیس سنگی هرکول تمام عناصر یونانی بودن را دارد. این سنگ تراشه، که نماد قدرت، مردانگی و شجاعت در یونان باستان است، مانند دیگر نمونه هایش، بدنی کاملا برهنه دارد. طول این تندیس 1.47 متر است و بر روی پوست شیر لم داده و در دست چپ خود، جامی را نگه داشته است. در پشت این تندیس، کتیبه ای به زبان یونانی به چشم می خورد. در کنار کتیبه ، نقش درخت زیتون، کماندان ، تیردان و گرزی مخروطی شکل دیده می‌ شود .
این تندیس در سال 1337 در مراحل راهسازی کشف شد و تا پس از انقلاب دست نخورده باقی ماند. سر این تندیس دو بار سرقت شد که البته پلیس توانست آن را پیدا کند. پس از این دو اقدام، این سر به موزه برده شد و بجای آن، سری مشابه با آهک ساخته و نصب گردید.

مجسمه هرکول در شهر بیستون

مجسمه هرکول در شهر بیستون