اینطوری هم نیست!

چرتکه

 

نمی دانم این عادت ما ایرانیهاست یا اساسا همه این گرفتاری را دارند که فکر می کنند دیگران کمتر کار می کنند و بیشتر در می آورند!
وارد مطب دکتر که می شویم، خیلی زود قیمت ویزیت را ضرب در تعداد حاضران اتاق انتظار می کنیم و بر اساس پر و خالی شدن صندلی ها در فاصله ای که نشسته ایم، رقمی نجومی از درآمد روزانه دکتر در می آوریم و سریع ضرب در سی می کنیم و بعد افسرده می شویم که چرا این همه کار می کنیم ولی حقوقمان کسری از حقوق دکتر با مخرج بزرگی است.
وقتی در توری اسم می نویسیم و برآورد می کنیم که روزی چند تا از این تور می فروشند و چقدر توی جیب خودشان می رود، افسرده تر می شویم. ولی کمتر آن سوی قصه را هم می بینیم. آنجایی که یک نفر زیر دستان پزشکی جان می دهد و او نمی تواند هیچ کاری بکند. آنجایی که به یکباره سیاستی نو علم می شود و فروش زیاد تور ترکیه با مخالفت روبرو می شود و دستور می آید که برای رونق سفرهای داخلی باید کمتر سفر خارجی فروخت.
این هم از آن حرفهاست. خب اگر کسی یکی دو بار کیش و قشم و اصفهان و شیراز و مشهد و کرمانشاه و کردستان را دیده باشد و این بار بخواهد استانبول را هم ببیند، آیا اشتباه کرده است؟
زیر ساختهای گردشگری ایران برای جذب مسافر خارجی و حتی ایرانی ضعیف است و تقصیر بر گردن مسافری که دوست دارد جاهای دیگر را هم ببیند نیست. مسافری که ترجیح می دهد بجای دیدن شیراز با تقریبا همان هزینه به دبی برود.
کم کردن پروازها و تورهای خارجی که عرصه را بر آژانسهای فعال در این حوزه تنگ می کند، اساسا بدترین راه حل ممکن است. چطور ما در خانه مان را ببندیم و انتظار داشته باشیم مهمان بیاید؟!

‏3 دیدگاه در نوشته‌ی “اینطوری هم نیست!

  1. مریم

    فکر کنم بعد از این تورها گرونتر بشن. باید یک ماه پیش ترکیه میرفتم ::

    1. مستانه نویسنده

      نگران نباشید. تابستون که تموم شه low season آژانسهاست. منتتون رو هم می کشند 🙂